کد خبر : 2866
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۷

دورشهر قم گزارش می دهد:

واکسن هراسی؛ سد راه شتاب واکسیناسیون در قم

واکسن هراسی؛ سد راه شتاب واکسیناسیون در قم
در یک ماه اخیر فقط ۳۰۰ هزار دوز واکسن تزریق شده که این آمار از میانگین کشوری کمتر بوده و نشان از عدم استقبال مطلوب مردم قم از واکسیناسیون دارد .

به گزارش سایت خبری دورشهر قم- از اوایل فصل تابستان امسال شاهد ورود گونه جدید و جهش یافته ویروس کرونا به کشور و به تبع آن به تمامی استانها از جمله قم که نام دلتا را روی آن گذاشتند بودیم.

اطلاعات منتشر شده حاکی از آن داشت که گونه دلتا قدرت و سرایت‌پذیری بیشتری نسبت به گونه‌های قبلی دارد، علاوه بر این عواملی مانند میزان واکسیناسیون، رعایت پروتکل های بهداشتی و دستورالعمل های پیشگیرانه توسط جامعه بر میزان شیوع این گونه از ویروس کرونا بی تأثیر نبوده است.

از ابتدای مردادماه سال جاری نیز شاهد رشد این گونه جدید کرونا و بدنبال آن افزایش ابتلا و فوتی های ناشی از این بیماری در قم بودیم، به گونه ای که اگر روز پنجم مرداد ماه را آغاز صعودی شدن کرونا دلتا بدانیم، آمارهای اعلام شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی قم نشان می دهد بعد از گذشت یک ماه و ۸ روز، بیش از ۶۵۰ نفر از شهروندان قمی در اثر ابتلا به این بیماری فوت کردند و در حدود هزار نفر نیز همچنان در بیمارستان ها بستری هستند و تقریبا ظرفیت تخت های موجود در استان نیز تکمیل شده و حتی مسئولان دانشگاه علوم پزشکی قم درخواست برپایی بیمارستان سیار از سوی ارتش را داده اند و این در حالی است که در سال قبل و در همین ایام آمار فوتی ها به میزان کمتر از یک ‌سوم آمار فعلی بوده که نشان از قدرت سرایت و همچنین کشندگی بالای کرونا دلتا دارد.

باید اما پذیرفت که نمی توان در موضوع مدیریت بحران کرونا تمامی قصور را به گردن یک طرف انداخت، چرا که در مقاطعی تصمیمات متناقض  اتخاذ شده از سوی مسئولان نیز؛ نه تنها کمکی به کنترل بیماری نکرد، بلکه موجب خدشه دار شدن اعتماد عمومی جامعه برای پیروی از تصمیمات و به تبع آن منجر به شیوع دوباره بیماری در کشور شد.

ظرفیت دو سوم مراکز تجمیعی واکسیناسیون قم خالی است!

از هفته ها و ماه های ابتدایی واکسیناسیون، مسئولان استان از استقبال نامناسب قمی ها در تزریق واکسن کرونا گلایه داشتند؛ به این آمار توجه کنید، تاکنون ۵۲ درصد از گروه سنی بالای ۸۰ سال و همچنین کمتر از ۱۰درصد قمی ها دو دوز واکسن را دریافت کردند و با وجود آنکه ۱۷ مرکز تجمیعی واکسیناسیون با ظرفیت تزریق ۳۰ هزار دوز در روز در استان قم ایجاد شده‌ اما متاسفانه به دلیل استقبال پایین مردم، حدود دو سوم این ظرفیت خالی است!

آمارها نشان می دهد با وجود اینکه سن واکسیناسیون در استان قم ده سال کمتر از برخی استانهای دیگر بوده و به همین دلیل در مقطعی شاهد حضور افراد غیربومی استانهای همجوار برای تزریق واکسن در قم بودیم؛ اما در همین یک ماه اخیر که در پیک پنجم بیماری به سر می بریم فقط ۳۰۰ هزار دوز واکسن تزریق شده است که این آمار از میانگین کشوری کمتر بوده و نشان از عدم استقبال مطلوب مردم قم برای واکسیناسیون دارد که باید علل آن را ریشه یابی کرد.

واکسن هراسی و تقابل دین و علم در میان بخش قابل توجهی از جامعه قم از همان روزهای اول تزریق واکسن، توسط جریان های رسانه ای که حوزه همواره از آن اعلام برائت کرده، وجود داشته و آنان همچنان این روزها در کانال های خود بی آنکه کسی جلودار آنها باشد لااقل به علت تشویش اذهان عمومی، به شدت همین خط را دنبال می کنند و این در حالی است که رهبر معظم انقلاب و تمامی مراجع تقلید در قم به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان واکسن دریافت کردند.

علت بی رغبتی برخی از مردم قم نسبت به واکسیناسیون

اظهارنظرهای غیرتخصصی در خصوص واکسن تا هجمه های رسانه ای برخی جریان های مخالف علم پزشکی روز در داخل و حتی خارج از کشور و نگرانی ها از وضعیت سلامتی پس از تزریق واکسن؛ این روزها سبب بی اعتمادی و بی رغبتی برخی از مردم قم نسبت به واکسیناسیون شده است که این امر متاسفانه تلاش های کادر درمان برای برقراری ایمنی جامعه در برابر کرونا را تحت الشعاع قرار می دهد.

دکتر سید حسن عادلی رئیس نظام پزشکی استان قم در نامه ای سرگشاده به آیت الله اعرافی رئیس حوزه های علمیه سراسر کشور در این خصوص نوشت: برخی طلاب با اطلاق عنوان ” اطبای طب اسلامی” اقدام به برگزاری سلسله جلسات هم اندیشی اتاق فکر کرونا و ادعای ارائه پروتکل های فقهی مدیریت کرونا نموده، که با عنایت به منویات رهبر معظم انقلاب و اظهارنظر صریح مراجع عظام تقلید مبنی بر اینکه عدم وجود موضوعی به عنوان طب اسلامی؛ این اقدام موجب وهن دین مقدس اسلام و مخالفت صریح و موضع گیری در برابر توصیه های گفتاری و کرداری رهبر معظم انقلاب می باشد.

او در این نامه خود اقدامات این افراد معدود را موجب خدشه دار شدن جایگاه والای حوزه علمیه و در معرض خطر قرار دادن سلامت آحاد جامعه و بر هم زدن آرامش و امنیت روانی عامه ی مردم و کم شدن اعتماد جامعه به حاکمیت می داند و از  ایشان می خواهد به منظور متوقف شدن این گونه اقدامات غیرموجه و کنترل سریع همه گیری کرونا با واکسیناسیون فراگیر و پایبندی همگان به رعایت پروتکل های بهداشتی، موضع گیری شفاف حوزه علمیه در این خصوص اعلام شود.

انتقاد از تبلیغات ضدواکسن و واکسن هراسی درقم

دکتر قدیر رییس دانشگاه علوم پزشکی استان قم نیز از تبلیغات ضدواکسن و واکسن هراسی درقم گلایه دارد و این اقدامات را کار دشمنان خارجی و جاهلان داخلی می داند.

وی با بیان اینکه خوشبختانه همه مراجع معظم تقلید در زمینه واکسیناسیون پیش گام شده و اقدام به دریافت واکسن کرده اند ابراز امیدواری کردتا این امر به عنوان سیره عملی مراجع عظام تقلید، سبب تشویق بیشتر مردم به تزریق واکسن باشد.

کادر درمان واکسینه شده قم گرفتار کرونای شدید نشدند

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان قم در خصوص ضرورت و اهمیت واکسیناسیون نیز می گوید: در پیک پنجم کرونا که در آن هستیم، هیچ یک از کادر درمان که واکسینه شده بودند، گرفتار کرونا به صورت شدید نشده و بستری نشدند که این نشان دهنده اهمیت واکسیناسیون و تاثیرگذاری آن است.

امروز ضرورت دارد  جامعه را نسبت به اهمیت واکسیناسیون آگاه کرد؛ چرا که واکسن‌های مختلف سالهاست که بر علیه بیماری های واگیردار تولید می شوند و در پی آن شاهد کنترل و مهار بیماری های واگیردار هستیم که بیماری فلج اطفال، سرخجه، سیاه سرفه و کزار و… از جمله بیماری های واگیردار هستند که به خوبی توسط واکسن مهار شد.

این روزها که شرایط قم از ابتدای شیوع کرونا تاکنون از نظر آمار فوتی ها و ابتلاء به این بیماری شرایط بسیار نامناسب و بی سابقه ای دارد باید برای اقناع افکار عمومی و تشویق مردم به تزریق واکسن و همچنین رعایت بیش از پیش پروتکل های بهداشتی جریان سازی کرد؛ اقدامی که مسئولان استان از رسانه ها انتظار دارند.

 

تکذیب دکتر مظفری فوق تخصص ریه نسبت به مطالبی که به نقل از وی در فضای مجازی منتشر شد

متاسفانه شایعاتی نیز این روزها در فضای مجازی قم به نقل از دکتر ابوالفضل مظفری فوق تخصص ریه که از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون تلاش های خستگی ناپذیری برای درمان بیماران کرونایی انجام داده دست به دست می شود که وی نیز نسبت به این مطالب نادرست و کذب واکنش نشان داده و در یک ویدیو اعلام داشته: این روزها در فضای مجازی، مطالبی به نقل از من نشر داده شده که بسیار جای تاسف دارد و از طرف من گفته اند واکسن نزنید و آب نمک قرقره کنید و از این دست مطالب که اساسا درست نیست و هر کسی چنین مطلبی را نشر داده در واقع مرتکب خیانتی علیه هموطنان و مردم شهر قم شده است.

او می‌گوید: اگر به آمارهای جهانی نگاهی بیندازیم، می بینیم که مهمترین راهکار برای کنترل بیماری کرونا، واکسیناسیون است و کشورهایی که واکسیناسیون در آنجا به صورت قابل توجهی انجام شده، شاهد هستیم ادارات و مراکز آموزشی و غیره در آنجا باز شده است.

وی با بیان اینکه متاسفانه هنوز واکسیناسیون در کشور ما و شهر مقدس قم کامل صورت نگرفته افزود: در صورت انجام این امر به یاری خدا شاهد برطرف شدن مشکلات ناشی از کرونا خواهیم بود.

علت ابتلا به کرونا پس از دریافت واکسن

دکتر مظفری همچنین در پاسخ به این پرسش که چرا بعد از تزریق واکسن مواردی از ابتلا به بیماری کرونا در برخی افراد مشاهده می شود می گوید: برخی به مطب ما هم مراجعه کرده و همین مطلب را عنوان می کنند که واکسن زدم و حالم بد شد که در پاسخ باید عنوان کرد اگر ما الان واکسن بزنیم حداقل ۶ هفته بعد از تزریق واکسن  اثر آن را خواهیم دید.

این فوق تخصص ریه با بیان اینکه دو هفته بعد از تزریق دوز دوم واکسن کرونا، ایمنی در بدن نسبت به این بیماری ایجاد می‌شود و ممکن است در این فاصله افراد دچار بیماری شوند افزود: مشکلات ایجاد شده بعد از تزریق واکسن، بالای ۹۵ درصد آن ناشی از عوارض کرونا نیست و ممکن است بعد از تزریق واکسن افراد به بیماری مبتلا شوند که در این صورت باید به پزشک مراجعه و مراحل درمان خود را سپری کنند.

فواید تزریق واکسن بسیار بیشتر از عوارض احتمالی است

به هر حال در این شرایط سخت بیماری کرونا که هر روز خبر ناگوار فوت یکی از آشنایان، دوستان و چهره های شناخته شده استان و کشور به گوش می رسد باید به آنچه متخصصان و پزشکان که سالهای متمادی عمر خود را در مسیر تحصیل علم پزشکی صرف کرده اند توجه کرد و تمامی آنها توصیه دارند افراد نسبت به تزریق واکسن اقدام کنند چرا که فواید آن بسیار بیشتر از عوارض احتمالی است.

به گفته پزشکان واکسینه شدن بیش از ۶۰ درصد جامعه نسبت به بیماری کرونا می تواند زنجیره انتقال این بیماری را قطع کند و از طرفی در این صورت خطر مرگ و میر نیز به میزان بسیار زیادی کاهش می یابد که مصداق آن را در استان سیستان و بلوچستان که در ماه های گذشته وضعیت بسیار وخیمی داشته و با انجام واکسیناسیون تقریبا عمومی؛ امروز به جایی رسیده که آمار انگشت شماری از فوتی ها در این منطقه گزارش می شود را می توان دید که این امر نشان دهنده میزان تاثیرگذای واکسیناسیون است.

با ورود واکسن ایرانی برکت روند واکسیناسیون این روزها در قم شتاب گرفته هر چند که همچنان مطلوب نیست اما امید می رود شهروندان قمی با توجه به توصیه های پزشکی در زمان اعلام واکسن خود به مراکز واکسیناسیون مراجعه کنند و به شایعات مغرضانه علیه واکسن توجه نکنند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.