تاریخ انتشار : شنبه ۵ تیر ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۸

مهدی بخشی سورکی/

حریم خصوصی، گمشده  انتخابات الکترونیک قم!

حریم خصوصی، گمشده  انتخابات الکترونیک قم!
عدم رعایت حریم خصوصی رای دهندگان در سر صندوق الکترونیک معضلی است که مجموعه وزارت کشور می بایست برای دوره های آتی فکری اساسی برای حل آن کند.

به گزارش سایت خبری دورشهر قم- مهدی بخسی سورکی: رای گیری مخفیانه یکی از روش های موسوم در برگزاری انتخابات در کشورهای مختلف جهان است و درکشورمان ایران نیز بر اساس قانون، انتخابات می بایست به صورت مستقیم و عمومی و با رأی مخفی  صورت گیرد.

در دهه اخیر کشورهای مختلف تلاش کردند تا انتخابات را به صورت الکترونیکی و با استفاده از ابراز الکترونیک و یا فضای اینترنت برگزار کنند که در این زمینه تجربیات مختلفی وجود دارد که بررسی آنان برای رفع مشکلات مشابه امری ضروری است.

انتخابات الکترونیک اگر به درستی اجرایی شود؛ دستاوردهایی همانند کاهش زمان رأی‌دهی و شمارش آراء، قابلیت دسترسی گسترده، امکان رأی‌دهی افراد دارای معلولیت‌های خاص، قابلیت ممیزی و نظارت در تمام مراحل و نیز شفافیت در فرآیند انتخابات را به همراه خواهد داشت، اما باید بررسی کرد و دید آیا چنین مواردی در عمل نیز قابل تحقق می باشد یا خیر.

شهر مقدس قم جز ۸ کلانشهر انتخابی برای برگزاری آزمایشی انتخابات الکترونیکی در انتخابات ۱۴۰۰ بود که به نظر می رسد آنگونه که باید وشاید آمادگی های لازم برای برگزاری به این روش در استان قم وجود نداشته است.

در این انتخابات صندوق‌های الکترونیکی به گونه‌ای طراحی شده که اسامی کاندیداها در حافظه دستگاه ذخیره بوده و در آغاز رای‌گیری کارت ملی رای‌دهنده توسط دستگاه احراز هویت تایید و به جای برگ تعرفه، کارت تعرفه در اختیار رای دهنده قرار می‌گیرد؛ در ادامه رای‌دهنده کارت تعرفه را در دستگاه قرار می‌دهد و با وارد کردن کد کاندیداها رای‌گیری آغاز می‌شود.

با وارد شدن هر کد، نام، نام‌خانوادگی و عکس کاندیدا نمایش داده می‌شود؛ چنانچه کد اشتباه وارد شود، دستگاه اخطار می‌دهد، پس از ثبت اسامی با انتخاب دکمه «اتمام رای‌گیری» اسامی در سیستم ثبت و علاوه بر آن به صورت چاپی در مخزن صندوق ذخیره می‌شود. همزمان با ثبت اسامی در صندوق الکترونیک، اسامی در زیر یک پوشش شیشه‌ای نیز به رای‌دهنده نمایش داده می‌شود و اسامی انتخاب شده رای دهنده به شکل برگه کاغذی چاپ شده درون صندوق قرار می‌گیرد.

این روش اما با چالش هایی مواجه بوده است که البته به نظر می رسد با رفع نواقص اجرا ؛ می توان نگرانی های موجود در این زمینه را برطرف کرد.

یکی از مشکلات اساسی اینکه؛ آموزش های لازم به شهروندان برای شرکت در انتخابات الکترونیک صورت نگرفته و بسیاری از مردم برای اولین بار در روز رای گیری با این سیستم رو به رو می شدند که همین امر موجب بروز برخی از مشکلات می شد.

یکی از انتقادات شکلی به برگزاری انتخابات ایران، صحنه برگزاری است که از یک نظم و ساختار مرتبی برخوردار نیست که با الکترونیکی شدن این مشکل دو چندان خود را نشان داد.

وقتی انتخابات کشورهای دیگر را می بینیم که افراد پس از دریافت تعرفه در فضایی آرام و محبوس و بدون دغدغه از اینکه کسی قرار است رای آنها را ببیند یا خیر رای خود را نوشته و دورن صندوق می اندازند، این نحوه صحنه آرایی در محل اخذ رای گیری را مطلوب و آرمانی می بینیم اما متاسفانه در ایران فضای شعب انتخابات از یک شلختگی و بی نظمی برخوردار است و به همین دلیل افراد به راحتی می توانند نسبت به آرای یکدیگر اطلاع یابند.

در این دوره از انتخابات در هر صندوق متوسط سه تا ۵ دستگاه الکترونیک اخذ رای وجود داشت که در طی رای گیری به این روش حریم خصوصی افراد رعایت نمی شد و اطرافیان اعم از مجری برگزاری ، ناظر انتخابات تا دیگر افراد شرکت کننده می توانستند رای ها را رویت کنند.

کم بودن دستگاه ها و نیز طولانی بودن زمان ثبت کدنامزدها در این دستگاه ها موجب می شد تا افرادی که در نوبت هستند اطراف دستگاه تجمع کنند و گاهی با بیان اینکه زودتر کار را انجام دهید فردی که در حال رای دادن بود را منصرف از رای دادن کامل می کردند که این مشکلی اساسی است و باید در دوره های آینده برای حل آن فکری کرد.

حریم خصوصی موضوع مهمی در رای گیری است از این رو باید کلیه تمهیدات برای تحقق این کار اندیشیده شود تا امکان سوء استفاده برای برخی افراد فراهم نشود.

متاسفانه برخی از افراد سالمند و یا حتی میان سال با روش رای گیری الکترونیکی آشنا نبوده و حتی نمی دانستند که باید کد نامزدها را در سیستم وارد کنند و  از این بالاتر در برخی از شعبه ها تکه کاغذی برای نوشتن کدهای نامزدها که اسامی آنان بر روی دیوار نصب شده بود نیز برای استفاده شرکت کنندگان وجود نداشت و به همین دلیل برخی افراد کد را روی دست خود می نوشتند و یا فردی از این موقعیت سوء استفاده کرده و لیستی آماده را پیشنهاد می داد که متاسفانه این شرایط  روزنه را  برای بروز تخلفات باز می کرد.

برخی از مجریان کم حوصله نیز از شرکت کنندگان می خواستند که زودتر رای گیری خود را به اتمام برسانند و این امر موجب می شد تا افراد نتوانند تمامی ۱۳ نفری که می توانستند به آنان رای دهند را انتخاب کنند.

با وجود مشکلات سخت افزاری که در ساعات ابتدایی رای گیری در دستگاه های الکترونیک اخذ رای بوجود آمده بود و همین امر موجب شد تا برخی از شعبه ها مبادرت به رای ریزی دستی کنند و در نهایت سبب شد تا زمان اعلام نتایج طولانی تر از هر دوره دیگر شود ، موضوع مهم دیگر همین عدم رعایت حریم خصوصی رای دهندگان در سر صندوق الکترونیک است که مجموعه وزارت کشور می بایست برای دوره های آتی فکری اساسی برای این معضل نماید تا شاهد برگزاری انتخاباتی از تمامی جهات مطلوب و در شان و جایگاه ایران اسلامی باشیم.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.